W historii konta przy płatnościach kartą powinien być widoczny kod MCC sprzedawcy i opis po polsku jaką branżę ten kod oznacza. Bank uzależnia warunki niektórych promocji od dokonania zakupu w firmie określonej branży, np. Kartą kredytową 123. W tym przypadku uznanie danej płatności jako uprawniającą do zwrotu 1%, 2% lub 3% jest w oparciu o kod MCC.

Jednak próżno szukać tego kodu na witrynach sklepowych, nie ma go nawet na wydrukach z terminala! Niech ktoś spróbuje wejść do sklepu i zacząć rozmowę od:
- Dzień dobry, jaki Państwo mają kod MCC?
Zobaczyć minę sprzedawcy - bezcenne! Za wszystko inne zapłacisz kartą... :)
Marcin Maziarz
marcinek-m 21.01.2017

Komentarze

Artur
arturosz
22.01.2017

Zgadzam się i głos na TAK. Z tego co pamiętam to jedynie Alior podaje takie info dla operacji kartowych A pomysł był już zgłaszany np tu w 2012 https://bankpomyslow.bzwbk.pl/i/5992-moneyback-dodanie-kodow-mcc-w-regulaminie-oraz-w-tytule-platnosci


Krzysztof
gbr
23.01.2017

Czemu nie. Posiadamy kod mcc w bazach. Zadanie dodane do realizacji. Jak często zdarza wam się, że taka informacja jest potrzebna? Dzieje się to głównie w zawiązku z rozliczaniem promocji?


Marcin Maziarz
marcinek-m
23.01.2017

@Krzysztof Zgodnie z etyką biznesu i zasadami przejrzystości, jeśli uzależnia się warunki umowy od kodów MCC to należy dać klientowi wgląd do nich. Jeśli bank uważa się za działającego zgodnie z dobrymi praktykami, powinien obowiązkowo wdrożyć ten pomysł albo zaniechać wszelkich promocji opartych na kodach MCC! @arturosz Oprócz Aliora również mBank pokazuje branże sprzedawców ale nie w postaci kodu MCC lecz opisów kategorii, np. "żywność i chemia domowa", "wyjścia i wydarzenia", "TV, internet, telefon" itp. Najlepiej jednak aby był widoczny kod MCC i opis branży. Kod MCC to dane, które bank już przetwarza w swoich zbiorach, wystarczy je tylko udostępnić klientowi. Oprócz tego trzeba dodać tablicę opisów branż dla każdego MCC, co nie jest zadaniem szczególnie trudnym.


Krzysztof
gbr
23.01.2017

Jasne, pomysł jest przyjęty do realizacji i nie jest skomplikowany. Rozumiem, że pomysł odpowiada na potrzeby związane z promocjami. Czy znacie jeszcze inne konteksty, na które odpowiada pokazanie kodu mcc?


Marcin Maziarz
marcinek-m
23.01.2017

@Krzysztof Tak. Na przykład może być wyszukiwarka historii filtrująca wybrany kod MCC. W ten sposób dowiemy się ile w danym okresie wydaliśmy pieniędzy w sklepach spożywczych, stacjach benzynowych, restauracjach, itp.


Marcin Maziarz
marcinek-m
23.01.2017

Kod MCC z opisem branży może też ułatwić rozpoznanie transakcji jeśli jej opis niewiele mówi klientowi. Tak może być np. gdy agent rozliczeniowy jako nazwę sprzedawcy ustawił nazwę firmy (wg rejestru) zamiast marki, jaką punkt handlowy się posługuje.


Krzysztof
gbr
23.01.2017

Ok. Czyli do promocji dochodzi nam kategoryzowanie i analiza wydatków. Do czego jeszcze można zastosować kod mcc?


jurak
jurak
25.01.2017

@Krzysztof W KK 123 jest to dość istotne. Nie zawsze restauracja jest restauracją, tylko np. kawiarnią. Podobnie stacje benzynowe hipermarketowe są podczepione pod market... a powinny być stacją. Tankujemy paliwo do baku a nie napój 40%.


Artur
arturosz
01.02.2017

@marcinek-m - kategoryzacja na branże jest nie tylko w mbanku ale w paru innych(Millenium, ex BPH, Eurobank) tylko tak jak wspomina @jurak nie zawsze kod MCC jest taki jakbyśmy się spodziewali. Dlatego osobiście jestem za podawaniem go w formie liczbowej w szczegółach transakcji.


Marcin Maziarz
marcinek-m
01.02.2017

@arturosz Powinno być jedno i drugie czyli kod i opis. Dobry przykład z bankiem BPH podałeś bo właśnie jego klienci na pewien money-back już się nacięli: http://samcik.blox.pl/2016/11/Bank-mial-zwracac-czesc-wydatkow-na-leki-Ale-nie.html